Sytý vlk a celá koza

Nejvyšším orgánem České pirátské strany je celostátní fórum, které rozhoduje prakticky o všem, co se ve straně děje. Hlasovat může každý Pirát (k lednu 2023 byl počet členů strany 1192), který se do hlasování přihlásí a který se neodchýlí od závazného programu (kdo tohle kontroluje, netuším). Je to komplikované jak budík, ale transparentní. Tak to bukanýři, jejichž moře je internet, chtějí.

Včera se však hlasováním o osudu ministra spravedlnosti opět chytli do pasti své „čistoty“ a jsou tak trochu pro smích. Ministr Blažek, známý to brněnský filuta a vykuk, vešel jednoho mimořádně deštivého srpnového odpoledne do jedné pražské kavárny, kde se na několik hodin zakecal u jednoho stolu s nechvalně známým proruským lobbistou a bývalou pravou rukou exprezidenta Zemana Nejedlým, který sice není trestně stíhán, ale jeho působení na Hradě prověřují „bizoni“, jak se říká Bezpečností informační službě. Nejedlý je persona non grata české politiky, tudíž každý, kdo s ním hovoří, musí nutně kout nějaké pikle, to dá rozum. Pirátským skautíkům to hnulo žlučí, Blažkova omluva a sypání si popela na hlavu nepomohly, a vyvolali hlasování, v němž se usnesli, že cituji „Celostátní fórum České pirátské strany vyzývá svůj vládní a poslanecký tým, aby v rámci svých možností navrhly okamžité odvolání Pavla Blažka z postu ministra spravedlnosti.“ Představa, že čtyři pirátští poslanci, kteří zbyli ve sněmovně poté, co s Piráty vytřeli v minulých volbách vyčůraní Starostové podlahu, ve vládní pětikoalici dosáhnou Blažkova odvolání je legrační. Kalousek počínání Pirátů trefně komentoval na „ikstru“, kde sílu bukanýrů přeložil do reality jako „Okamžitě toho Blažka odvolejte! A když ne…tak nic“. Piráti tak ukázali ochablý biceps, jejich hlasování ovšem mělo zásadní význam uvnitř vlastní strany. Vlk se tak nažral a koza zůstala celá.

Nechci Blažkovo počínání bagatelizovat, ale pokud by chtěl s Nejedlým skutečně něco podvratného dojednávat, tak se s ním rozhodně nesejde na veřejném místě, kde ho nějaký uvědomělý občan nabonzuje moralizujícím senzacechtivým novinářům Seznamu. Reálná politika není černobílá, nemá ostré hrany, jsou situace, kdy musí do šedého prostoru mezi barikády vstoupit osoba jako Blažek, bodrý chlapík, který všechny zná, s každým mluvil či popil a začne vyjednávat. Takový člověk je schopen zabránit útoku na bodáky a předjednat to, co bude později na očích veřejnosti schváleno. Něco málo o tom vím. Transparentnost je chvályhodná, ale pokud má proběhnout nějaká vyjednávací schůzka s vědomím, že jeden z účastníků napíše podrobnou zprávu o to, co kdo řekl, a transparentně ji vyvěsí na internet, kde si ji přečte opozice či konkurence, tak jednání ztrácí smysl. To platí v politice, v korporátu i v životě obecně.

Pirátům fandím, volil jsem je a volit je budu. Už šest let nosím na zápěstí pirátské kroužky. Ve většině případů s jejich počínáním souzním, ale některé jejich kroky jsou přinejmenším naivní. Ale možná je to tak dobře. Možná je nutné, aby nová mladší generace nastavila politické mechanismy jinak a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí správně. Možná jsem jen vysloužilý politický dinosaurus z jiné přežité doby. Netransparentní Pirát.

Co by na to řeklo celostátní fórum?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *