Naši „bratři“ si včera ve v parlamentních volbách vybrali místo Západu Východ, místo slušnosti hulvátství, místo rozumu populismus, místo pravdy lži, místo Ukrajiny Rusko, atd. Mnoho Slováků, především prozápadních liberálů, má pocit, že se dnes probudilo v Mordoru. Už včera večer mi můj slovenský bratranec Radko napsal, když vyhodnotil situaci kolem sebe, že „smrť novinára bola úplne zbytočná“.
Naši východní sousedé zjevně potřebují svého Vůdce. Levicový nacionalista, přítel mafiána Kočnera a autokrata Orbána a pragmatický populista, který tvrdí, že ruskou barbarskou agresi na Ukrajině si napadená země vyvolala sama, že prezidentka je americká prostitutka, zjevně naplnil přání většiny svých spoluobčanů. Bohužel, Fico je ke všemu chytrý se schopný, což je ve spojení s břebujelým egem, toužícím po moci, děsivá kombinace. Bude zajímavé sledovat, kam povede jeho první zahraniční cesta. Přátelské setkání se svými absolutními opaky, tedy s Fialou a Pavlem, si zatím nedokážu ani představit. Možná se staronový Vůdce Slováků vydá do Budapešti za svým totalitářským přítelem, který staví svou politiku na křivdě z rozpadu Uherského království, jehož bylo Slovensko přes tisíc let součástí. Kdo se do Česka vydá, bude zřejmě část slovenské inteligence. Obzvláště pro zdravotníky (zejména zubaře) či pro vědce máme od rána na hranicích postavenou slavobránu. Doufám, že k nám bratrské chytré hlavy emigrují v co největším počtu.
Slovenského obratu na Východ se neděsím, Fico je pragmatik, který z EU ani z NATO vystoupit nechce (do obou struktur přivedl Slováky právě on). Čeho se bojím víc je podobný scénář za dva roky v Česku. Vzhledem k neumětelství a neschopnosti Fialovy vlády, která je v kleštích staré dobré kmotrovské ODS, se to může lehce stát. Prostému miliardáři odvedle Babišovi stačí v klidu sedět se založenýma rukama a čekat, až se Fiala a spol. znemožní a odepíše sám.
Strašně rád bych se mýlil, ale zatím k tomu má slušně nakročeno.