Sametování

Vážení čtenáři,
srdečně Vás zveme v neděli 17. listopadu 2019 v 16 hodin před budovu Komerční banky v Jablunkově. Společně si zde připomeneme 30. výročí Sametové revoluce, která ukončila totalitní režim komunistické strany a tím přinesla do naší země svobodu a demokracii. Chceme společně zavzpomínat na tehdejší události, které se odehrály v Praze, v regionu i v samotném Jablunkově. Chceme porovnat tehdejší ideály a představy s realitou, ve které žijeme dnes. Chceme pojmenovat aktuální politické problémy v naší zemi. Chceme tímto pokojným setkáním, pořádaném v rámci aktivit spolku Milion chvilek pro demokracii, vyjádřit, že nám není lhostejná skutečnost, že se Havlovo heslo „pravda a láska“ stává prázdným pojmem, když je premiérem lhář, dotační podvodník, bývalý agent komunistické státní bezpečnosti a oligarcha v masívním střetu zájmů, když je v čele země mstivý a vulgární prezident, který se shlédl v komunistické Číně a autoritářském Rusku, záměrně rozděluje naši společnost a nectí Ústavu ČR. Uvědomujeme si, že tuto situaci mohou změnit pouze demokratické volby, ale to ještě neznamená, že lidé, kterým není ohrožení svobody a demokracie lhostejné, musejí mlčet. Přestože premiér vládne s podporou komunistické strany, kterou po třiceti letech od Sametové revoluce přizval k moci, nejsme v situaci, kdybychom jako za totality museli „držet hubu a krok“.

Přijďte proto na vzpomínkovou akci k 30. výročí Sametové revoluce před Komerční banku nemlčet!

Zvou manželé Sagitariovi, Danuta Branna a Tomáš Tomanek

P. S. Nikdy by mě nenapadlo, že po třiceti letech od Sametu budou u moci prostřednictvím Babiše komunisté, že se budeme díky Zemanovi bratříčkovat s nedemokratickým Ruskem a s nelítostným komunistickým režimem v Číně. Nikdy by mě nenapadlo, že bude třetina obyvatel starších čtyřiceti let tesknit za pseudo jistotami totality. Nikdy by mě nenapadlo, že akci na obranu svobod a demokracie před oligarchizaci země budou v Jablunkově organizovat důchodci a skoro důchodci, které Babišovci a Zemanovci jistě nařknou, že se chtějí „zase“ zviditelnit. Marně jsem doufal, že se iniciativy chopí nespokojené mládí. Nic. Popravdě jsem z toho lehce roztrpčen. Skutečně nikdo z nás „starých“ nemá potřebu stát za mikrofonem a hrát si na chytráky a moralisty. Ale vzhledem k tomu, kam jsme po třiceti letech svobody a demokracie došli, nelze jinak, než se veřejně ztrapňovat. Co na to říká docent Chocholoušek? A Božena Němcová? A Jan Tleskač?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *