Vrrn vrrn, beng beng, šuk šuk

Takto zjednodušeně by se dal shrnout děj britsko-amerického akčního seriálu „Strike back“, česky Protiúder. Dva elitní vojáci/špioni, Angličan a Američan, příslušníci tajné britské protiteroristické skupiny Sekce 20 zachraňují svět před padouchy, kteří jej chtějí zničit. V praxi to znamená, že neustále cestují, resp. přemísťují se, střílejí, resp. zabíjejí a souloží, bez resp.

Divák si užije kopec srandy, podívá se do světa, zastřílí si víc než při videohře Battlefield a spatří víc nahatých krásek než ve Hře o trůny. A především nemusí myslet. Tedy až na výjimky. Třeba ve chvíli, kdy zlí Kolumbijci zasáhnou agentku Mosadu, krásnou a elitní, doprostřed čela. Ona posléze pomalu skonává v náruči Scotta (Američan) a prosí jej s prostřelenou lebkou o vodu, zatímco kolem zločinci pálí ze samopalů jak u Stalingradu. Zamilovaný páreček kryje palbou Stonebridge (Angličan). Kdekoliv, ať je to město, poušť nebo džungle, Sekce 20 rozbalí svá IT fidlátka a okamžitě se napojí na satelity a všechny kamery kolem. Byť agenti u sebe viditelně nemají žádné mikroporty či sluchátka, vždy jsou Bravo a Delta ve spojení s Alfa či Zero. Oba agenti jsou až na řídké výjimky neprůstřelní, neboť padouši mají cilky z drogerie. Zatímco Anglán truchlí za svou mrtvou ženou, Amík kláti každou kočku, na kterou narazí. Většinou si vystačí s hláškou „Tobě to sluší“ a s úsměvem v neholené tváři. Dvojice neustále hláškuje. „On je gay? Ne, Angličan“ či „Není to kretén? Je to Američan“, dokonce minutu do výbuchu bomby „Chlape, co děláš? Volám příteli. Co tím myslíš, že voláš příteli? Tohle není Chcete být milionářem“. Nasednou do auta v Kapském městě, střih, a jsou v Nairobi, nastoupí do letadla v Bejrútu, střih, a vystoupí v Bogotě. Dvoučlenné komando bez zranění postřílí půlku zabijáků drogového kartelu. Střih. Následuje scénka z baru, „Kde je váš kolega? Asi někde šoustá vaši servírku. To je moje dcera!“

Člověk se baví a především nepřemýšlí o epidemii koronaviru, která vznikla tím, že Zemanovi Číňani žerou netopýry, o nehorázně drzém Babišovi, který žaluje Evropskou komisi, protože stopla dotace jeho Agrofertu, o tom, že silničáře na D1 v půlce února překvapil sníh, případně, že naši biatlonisté čekají na úspěch jak na Godota.

Vrrn, beng, šuk…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *