Let člověka na Mars v roce 2024? Postupná kolonizace rudé planety? Pán Bůh se směje, až se za břicho popadá. V současnosti vizionářský miliardář Elon Musk dodává zmatené americké vládě místo raket Falcon či Dragon plicní ventilátory, které notabene nakoupil v Číně. Někde udělali soudruzi z NDR chybu. Pandemie koronaviru nachytala pyšné lidstvo v nedbalkách či rovnou s kalhotami dole.
Při výrobě vesmírných raket a vývoje inteligentních zbraní se nějak zapomnělo na věci, které jsou opravdu důležité. Elita člověčenstva kráčela s hlavou nahoře upínajíc zrak ke hvězdám a šlápla do hovna. Když odezněla ebola, přestaly farmaceutické firmy klinicky testovat léky na tento virus a vyvíjet vakcínu. Proč taky? Chudí černoši někde v Africe nebyli lukrativní cílovka. U COVID 19 byla prvotní logika stejná. Číňanů neubude. Rychlost globálního šíření nákazy ovšem překvapila světové lídry víc než české silničáře první sníh na dé jedničce. Jedním z důvodů je prostý fakt. Nesledují katastrofické filmy. Přitom jich sám Hollywood natočil na toto téma desítky.
Zrození planety opic s Jamesem Franco, Nákaza s Mattem Damonem, Smrtící epidemie s Dustinem Hoffmanem, 12 opic s Brucem Willisem atd. Podobných „instruktážních“ filmů je dost, stačilo si na ně vzpomenout a přijmout opatření. Ve většině podobných apokalyptických příběhů, ve kterých jsme se jako diváci tak vyžívali, svět zachránila skupina amerických hrdinů.
Věřím, že budeme nejhůř do roka zas vysedávat na zahrádce u Bullawy nebo jíst placki na Gorolu a za dva tři roky cestovat i za hranice, ale pochybuji, že planetu spasí Spojené státy, které zatím tak moudře a prozíravě řídí Donald Trump. Zatím vše nasvědčuje tomu, že příštím světovým lídrem bude Čínská lidová republika. Komunismus, nikoliv America first. Lenin se Stalinem by měli radost.
A Česko bude mít díky prozíravému Milošovi protekci.