„Sexuální otrokyně neexistují, to v rámci rodinných vazeb nejde, to spíš bratr zamorduje svou sestru, pokud by byla pošpiněna její čest, pokud by se zamilovala do souseda nebo byla sexuální otrokyní.“ Takto reagoval arabista Pelikán na poznámku moderátora podcastu Prostor X o tom, že podle CNN dnes Talibové v Afghánistánu odebírají dvanáctileté dívky z rodin.
Uf. Tak to nás přední český orientalista, islamolog, překladatel, analytik a vysokoškolský pedagog Petr Pelikán uklidnil. V Islámské emirátu Afghánistán pod vládou radikálního hnutí Tálibán zřejmě nebude tak zle, jak je nám to sdělovacími prostředky předkládáno. „Kdyby Talibán chtěl krveprolití, tak by jejich postup nebyl tak rychlý. Irán ani Pákistán nemobilizovali svá vojska na hranicích,“ nechal se dále slyšet. „České republice nic nehrozí, je to jen psychologický efekt z toho, že padlo to, co jsme si léta hýčkali. Šlo o strašně drahou Potěmkinovu vesnici. Cpali jsme peníze do velmi malé vrstvy obyvatel, která s námi manipulovala. Tálibán je náš konstrukt, aby měli Američané s kým podepisovat smlouvy, je to Afghánství, něco jako národní fronta. Naše pojmenování něčeho, co nechápeme. Afghánistán jako místo výcviků teroristů je strašidlo, které jsme si sami postavili.“ Hned jsem klidnější.
Na druhé straně však s klidem a úsměvem znalce prohlásil na adresu výcviku teroristů, že jde o nesmysl, připustil však, že „tam dochází pouze k indoktrinaci evropských muslimů, kteří nejsou spokojeni se svým životem, na to ale nepotřebujeme armádu, na to stačí cizinecká policie, zpravodajské služby a normální policie u nás, ne v Afghánistánu“. Tohle moudro je mi povědomé.
S tezemi, že „Nechápeme orientální mentalitu tamních obyvatel, neříkají nám pravdu, jen to, co chceme slyšet“ nebo že „Afghánistán nikdy nebude jednotný stát, je to rurální (venkovský – pozn. autora) stát, založený na pokrevním příbuzenství“ či „Jak je možné, že naše armáda, která nakupovala speciální techniku pro Afghánistán, nedokázala vychovat, byť jediného českého tlumočníka pro svou jednotku, či znalce tamního prostředí“ lze souhlasit. Pak ovšem vysokoškolský pedagog opět zaperlil.
Na otázku redaktora, co práva žen v novém islámském emirátu, reagoval expert Pelikán nejprve obecně, cituji, „My do nich (Afghánců) projektujeme vlastní hodnoty, o kterých se domníváme, že jsou všelidské. Nejsou. To je náš konstrukt. To jsou třeba ta ženská práva tak, jak my je chápeme.“ A dodal „No tak ženy nebudou mít tolik práv, ženy mají své místo ve společnosti, a to jim asi bude stačit.“ Na otázku zmateného redaktora po vzdělání žen, odpověděl islamolog, cituji „Žen, které je chtějí, je proklatě málo. Je jich těžká menšina. To zdaleka ani nejsou všechny, co píšou a čtou. Co by taky četly a psaly, že jo?“ A začal se smát?!?
Vrcholem rozhovoru bylo téma migrace. Cituji, „Migrace nesouvisí s tím, jaká je situace ve zdrojové zemi, ale v cílové zemi. To, že ve Rwandě povraždili za týden statisíce lidí, mělo na migraci nulový efekt. Jaká migrační vlna, když jsou Afghánští uprchlíci v Iránu a v Turecku? Jde jen o to, aby nedošli do Břeclavi.“
Na závěr dodávám, že tento vzdělanec PhDr. Petr Pelikán působí také jako poradce premiéra Babiše v oblasti migrace. A je muslim.