Po několikadenním bombardování je jasné, že Putin raději vyhladí ukrajinský národ, než aby zastavil dobyvačnou válku, nedej bože uznal porážku. Barbaři z východních stepí nemají prohru v DNA. Celý svět, nejen Ukrajina, se má poklonit „velikému Rusku“, ekonomickému totalitnímu trpaslíkovi, který vlastní jaderné zbraně, druhé Severní Koreji, ovšem s nerostným bohatstvím.
Známý politický komentátor Mitrofanov, rodilý Rus, který žije od roku 1979 v Praze, řekl v sobotu na besedě v třinecké knihovně, že ruský mužik bude klidně žrát hnijící kuřata, ale s vědomím, že se velikého Ruska bojí celý svět. Podle tamních poměrů znalého novináře tři ze čtyř protiputinovských ruských intelektuálů žijících na Západě to cítí podobně. My jsme Rusové, my jsme něco víc. Analogie s Hitlerovými nadřazenými Árijci se nabízí sama. Nacionální filozofie stojící na jednoduché tezi „My to chceme, tak si to vezmeme“ připravila za devět měsíců barbarské agresivní války desítky tisíc lidí o život a milionům dalších obyvatel způsobila nezměrné utrpení. Rusové se podle disidentky a bývalé redaktorky zakázaného rádia Echo Moskvy Larinové ocitlo „mimo pole lidství“. Něco podobného se před osmdesáti lety stalo Němcům. Ti ale prošli radikální katarzí, kdy si uvědomili, jaké hrůzy rozpoutáním II. Světové války způsobili, a opět se zařadili mezi lidskoprávní civilizované národy. Rusové žádné duševní očisty nejsou a nebudou schopni. Poté, co si po pádu Konstantinopole v roce 1453 vzala neteř posledního byzantského císaře Sofie moskevského knížete Ivana III., který se nazval carem, považuje Rusko samo sebe za pokračovatele Antiky, tedy za třetí Řím. Podle mě jde spíš o Třetí říši.
Pokud vyšetřovaní NATO prokáže, že ruské rakety, které včera dopadly na Polsko a zabily tam dva lidi, vypálili Ukrajinci ve snaze trefit russácké střely mířící na pokojná města, nic to nemění na Putinově vině. Kdyby nebombardoval celou Ukrajinu stovkami raket, k žádnému neštěstí by nedošlo.
V mládí jsem četl ruské klasiky, Dostojevským počínaje, Bulgakovem konče. Líbila se mi Nohavicova píseň Petěrburg. To už je dávno. Ruský národ se zbabělým odstřelováním civilistů a snahou připravit dětem a ženám během zimy co největší utrpení se ocitl mimo lidství. Pro mě přestal existovat.
Petr,
Your statement in indeed true and reflects many of the extremely poor decisions made by the Russian government and the deliberate misinformation spread amongst the Russian people. Lying to other countries is one thing, openly lying to your citizens is another one!
It is obvious that Putin has little regard for any aspect of the invasion coming to a peaceful and negotiated end. His main goals are of self-importance, greed, arrogance towards the West and a sense of going on a final power trip. All of these will lead to his downfall from his position.
Russia is guilty by thought, deed and actions of crimes against humanity, namely the citizens of Ukraine. He in all respects when this war is over should stand trial at the Hague and be judged for his open aggression against civilians during the invasion.
Putin is living on borrowed time, he knows it and that in itself makes him a desperate man!
If Putin had lived in early 14th century England, they would have executed him like William Wallace. For the murders of children hidden under the theater in Mariupol, for the soldiers burned by a phosphorus bomb, for all the suffering he caused. I hope that monster roasts in hell.