Hloupost a sobectví

Kytarista Slash je už patnáct let střízlivý, zněl titulek včerejšího článku na webu Novinky.cz, který se nacházel mezi zprávami o tragických záplavách v Německu a rizicích nedostatečné vakcinaci proti covidu. No a co jako? Taky už patnáct let nepiju alkohol, napadlo mě hned. Navíc procento lidí, kteří vědí, kdo je to Slash, a které zajímá, že bývalý hráč Guns N´Roses nechlastá, se rapidně blíží nule.

Pak jsem se zasmál. Konečně zpráva, která nestraší, nevyvolává paniku a hrůzu z budoucnosti, kdy nás budou kosit další mutace čínských virů v kombinaci s tornády a Zemanovou loutkovou vládou. Přiznám se, že i mě začíná vadit rostoucí počet zpráv o černých scénářích pokračování koronavirové pandemie. Bohužel, ještě více mi začínají vadit osoby, které tato, byť přehnaně zdramatizovaná, varování sobecky ignorují a odmítavý postoj k očkování zdůvodňují argumenty tak hloupými, že mi rozum zůstává stát. Mnozí jsou mými dobrými známými, což mě rozesmutňuje.

Nepočítám katolické fanatiky kolem kněze Edvarda v nedaleké Salajce, z nichž někteří zcela vážně tvrdí, že covid je cílený útok hrstky amerických multimiliardářů v čele s Billem Gatesem na lidstvo. V jejich případě jde o vážnou psychickou diagnózu. Mám teď na mysli lidi jinak rozumné a normální, kteří argumentují tím, že covid je chřipka, přestože v březnu co do počtu obětí spadlo obrazně řečeno každý den jedno plné dopravní letadlo. Mám na mysli ty, kteří tvrdí, že vakcíny jsou nebezpečné, což má stejnou váhu jako fakt, že při dopravních nehodách umírají lidé. Jistě, ale nikomu to nebrání sedat za volant nebo na kolo. Nejblbější a nejsobečtější výmluvy jsou ty nejobyčejnější á la „já nechci, zatím jsem virus nechytla či ještě počkám, rozuměj, co to udělá s naočkovaným“. Přitom jde o fyzicky relativně zdravé jedince. Autor článku, co by onkologický pacient je ten poslední, který by si za normálních okolností nechal vpravit dobrovolně do těla nedostatečně otestovanou látku, která by mohla narušit křehký status quo v jeho těle. Nicméně uposlechl rady svého neurologa, navíc nechtěl ohrožovat své blízké a spoluobčany. Nechtěl být vyčůraný černý pasažér v zatím jediném vlaku mířícím do nejisté budoucnosti, ve které nás stejně život s mutacemi covidu nemine, ale na úroveň „chřipky“ může klesnout jen díky vysokému procentu naočkovaných spoluobčanů, jenž vytvoří kolektivní imunitu. Jen za této situace si pak může neočkovaný ignorant sednout bez roušky v hospodě na pivo nebo se účastnit koncertu.

Obávám se, že díky těm, kteří nechápou, že svoboda a demokracie stojí na osobní zodpovědnosti, přijdou na řadu restrikce typu bez očkovacího průkazu žádné restaurace, dovolené či kultura stejně jako žádné zaměstnání ve veřejných službách, především ve zdravotnictví a školství. Taky by mě zajímalo, jak dlouho bude některé velké firmy bavit hrazení antigenních testů svým neočkovaným pracovníkům. Doba, kdy je přestanou hradit zdravotní pojišťovny se valem blíží.

Jedna má nejmenovaná spolužačka dokonce pravila, že se očkovat nenechá, neboť si to její manžel nepřeje. Punbuczku z Koszarisk.

Nicméně dobrou zprávou je, že Slash už patnáct let nechlastá…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *