Svého času jsem psal, že mě dění na jablunkovské radnici a způsob vedení města katolickou koalicí v podstatě nezajímá. Doba mého starostování je dávno pryč. Mám svou literární bublinu, a pokud mi město neničí jablůňku, tak ať si lidovci a spol. „bačují“ jak chtějí. Potřebuju svůj klid. Nicméně nežiju ve vzduchoprázdnu. Do veřejného života se aktivně zapojovat nechci, nechodím sledovat jednání zastupitelstva, nekontroluji usnesení ZMJ. Z titulu komunálního politika na penzi jsem však občas tázán, co si o tom či onom počínání vedení města myslím.
Otázka žhavá jako nadcházející počasí se týká koupaliště Ameryka. Jak odpovědět, co říct? Nevím. Četl jsem pouze krátké vyjádření starosty v Jabku a těžko dohledatelných pár vět na webu města, které hovoří o závažných vadách bránících jeho bezpečnému provozu. Na facebookovém profilu města se turisté, kteří tvoří většinu návštěvníků koupaliště a nečtou Jabko, o jeho uzavření nedozví nic. Překvápko je čeká až na místě. Nové rekonstruované koupaliště za dotační peníze jsou uváděli do provozu někdy v letech 2004-2005, do háje, jak ten čas letí. Závady, drobné i větší, se začaly objevovat postupně, řešily se za pochodu. Osoby zastupující nájemce, správce (Technické služby) a vlastníka (město) byly často ve při, ale vždy situaci vyřešili. Kde chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Posledních deset let dění kolem Ameryky nesleduji, dá se říct, že je mi to fuk. Na vše dohlížela mimořádná osobnost, která pro naše město dýchala, Tomáš Hanzlík.
Nemám důvod nevěřit starostovu vysvětlení, proč bude letos a tipuji ještě minimálně další tři roky bazén mimo provoz. Nedokážu posoudit, jak závažné škody způsobila na technice loňská povodeň, nicméně majitel penzionu Amerika Petr Mokroš, který se městu nabízel, že koupaliště zprovozní (již v minulosti jej úspěšně provozoval), pokud mu jej město pronajme (detaily neznám) byl na posledním ZMJ odmítnut. Petr je sice svéráz, ale není lehkomyslný hazardér. Koupaliště zná lépe než kdokoliv jiný včetně správce, tedy TS – Technických služeb. Letos v únoru ZMJ schválilo bezobsažné usnesení, cituji „Zahájení provozu na letním koupališti Ameryka v roce 2025“, které před dvěma týdny odmítlo revokovat. Tudíž nadále platí. Čemuž nerozumím, neboť na tomtéž jednání byl odmítnuta Mokrošova žádost o pronájem. Těžko se dopátrat odpovědi, proč bude populární areál letos rájem bující fauny a žab. Opozice se cítí podvedena a bezradná, což je ovšem její problém. Má být daleko aktivnější, tvrdší a důsledná v tom, co chce. Otázkou zůstává, jestli má vůbec nějakou vizi. Nejmenovaný koaliční radní mi řekl, že se mám na bazén ptát jinde?!? Nechápu. A ani se mi nechce. Mám dávno odpracováno. Ať se po detailech, proč je koupaliště mimo provoz, pokud jim starostovo zdůvodnění nestačí, pídí tazatelé u odpovědných osob sami.
Trochu mě však zaráží jiná věc, která s koupalištěm Ameryka a nejenom s ním, úzce souvisí. Výkon akcionáře jediné městské firmy přináleží radě. Bývá dobrým zvykem, že představenstvo i dozorčí radu obecní akciovky tvoří zastupitelé z řad obou frakcí. Koalice i opozice. Nahlédl jsem do obchodního rejstříku. Ze „statutárů“ TS nesedí v zastupitelstvu nikdo. Proč rada města jmenovala zrovna tyto osoby? Kdo je navrhnul? Jaké jsou mezi nimi vazby? Kdo komu velí? Na chod firmy, která pro město vykonává desítky služeb, dohlíží nikým nevolení lidé včetně ekonomky TS?!? Opozice je zcela mimo hru. Jakou mají statutáři motivaci zastupovat akcionáře, tedy město Jablunkov? Výjimkou je pouze Petr Gawlas, předseda dozorčí rady TS.
Á propos Tomáš Hanzlík. Už jsem o jeho tragickém osudu psal. Když odhlédnu od mého přesvědčení, že za Tomáše zastupitele a ředitele technických služeb by letos, bez ohledu na povodeň, koupaliště Ameryka fungovalo, tak mě šokovala jiná skutečnost. Silně věřící a charakterní člověk, který v roce 1990 znovu vybudoval stranu lidovou získá letos im memoriam cenu Jablunkovské Jabko za mimořádný přínos městu. Zcela automaticky jsem počítal s tím, že jej na ocenění navrhnou jeho straníci v čele se starostou, vůbec mě nenapadlo, že návrh nakonec sepíšou a odůvodní úředníci města, neboť od Tomášových křesťanů žádný návrh nepřišel. Ubohost.
Nemluvě o tom, že o oceněných osobnostech hlasovali poslanci ZMJ v tajné volbě?!? Což je způsob, který se požívá jen v naprosto mimořádných situacích. Proč, proboha? Jablunkov nevstupoval samostatně do NATO, vybíral pouze pět lidí, kteří obdrží železné jabko na dřevěném podstavci. 😊 😊